Google Adwords Gösterimi ile Nasıl Başa Çıkılabilir?

Google tarafından, Adword reklamlarının gösterimi son zamanlarda arama sayfalarında artırıldı. Bunun sonucu olarak da organik arama sonuçları arama motorunun ilk sayfasının başlarında değil, ortalarında hatta ikinci sayfalarda çıktığı görülüyor. Yani SEO çalışmaları sonucunda bir web sitesi ilk sayfada üst sıralarda yer almayı başarsa bile Google Adwords reklamlarının altında kalıyor. Pek çok web sitesinin Adwords reklamları için bütçesinin olmadığı ve organik sıralamadan ziyaretçi beklediği düşünülürse oldukça olumsuz bir hal ortaya çıkıyor. Google artık, ilk sayfanın en üstünde 4, en altında 3 olmak üzere 7 adet Adwords reklamına yer veriyor. Kullanıcıların arama motoru alışkanlıkları zaten ilk sayfanın ilk 3 ya da 4 sırasındaki sitelere tıklamaya yönelik olduğundan dolayı bu da organik ziyaretçi bekleyen web siteleri için olumsuzluk halini alıyor. Ancak bu durum SEO çalışmalarından vazgeçilerek organik ziyaretçi beklemek konusunda umutsuzluğa düşmek anlamına gelmiyor. Sadece Google Adwords reklamları ile baş edebilecek birkaç püf noktasını bilmekte fayda var.
Arama motorundan gelen kullanıcılar için arama sayfasının ilk scrollu önemlidir. Bir web sitesinin her halükarda ilk scrollda yer almayı hedeflemesi gerekir. Bu da profesyonel SEO desteği ile gerçekleşebilir.
Google son yollarda kullanıcıların o konudaki sorularına cevap veren içerikleri daha çok sevmeye başladı. Sahip olduğunuz e-ticaret sitenizde sattığınız ürün ya da hizmet ile ilgili kullanıcı sorularını cevaplayan içerikler oluşturmanız yararınıza olacaktır.
SEO çalışmaları ile bir e-ticaret sitesinin arama motorlarından üst sıralarda yer alması belirli bir zaman alır. Profesyonel SEO çalışmasının gereği olan bu süreçte sitenize ziyaretçi çekmenin alternatif yolu elbette ki Google Adwords reklamlarıdır. Ancak bu reklamları verirken stratejilerinizi doğru belirlemeniz ve bütçenizi iyi ayarlamanız en önemli püf noktasıdır. Adword reklamlarında sitenize çekmek istediğiniz ziyaretçilerin kitlesini kendiniz belirleyebilirsiniz. Reklamınızın gösterilmesini istediğiniz kişilerin mesleği, ilgi alanları, hobilerini seçerek bunu belirleyebilirsiniz. Hatta bu reklamlar size reklamınızın hangi yaş aralığında ve hangi şehirde yaşayan kullanıcılara gösterilmesini istediğinizi de seçme imkanı verir. Bu gibi kriterleri doğru işaretleyerek Adwords reklamının verimini artırmak sizin elinizde.

Leave a Reply