Bir e-ticaret sitesinde satışta olan ürünlerin site sahibi tarafından stoklanmadan anlaşmalı tedarikçi firmalar tarafından müşteriye ulaştırılması olarak bilinen stoksuz e-ticaret, dropshipping adıyla da bilinir. Dropshipping yani stoksuz e-ticaret, elektronik ticaret yapan işletmeler için büyük avantajdır.

Stoksuz e-ticaret, anlaşma sağlanan tedarikçi firmanın e-ticaret sitesi üzerinden kendi sitenize entegrasyon sağlanarak gerçekleştirilir. Böylece o firmanın veri tabanındaki ürünler sizin sitenizde de görünür ve satışını sağlayabilirsiniz. Bu ürün satışlarında ürünlerin ücreti müşteriler tarafından sizin sitenize ödeniyor. Siz de anlaşma şartlarında belirlenen tarihlerde tedarikçi firmaya sattığınız ürünün bedelini ödüyorsunuz. Böylece ürünleri sizin stoklamanıza gerek kalmıyor. Bu şekilde ayırmanız gereken bütçe, iş yükü ve lojistik maliyeti de azalıyor. Çünkü tedarikçi firmaya ait olan bir ürünü müşteri sizin sitenizden satın aldığında, siz müşterinin sipariş bilgilerini o firmaya bildiriyorsunuz ve kargo o firmadan çıkıyor.

Tedarikçi firmalar, kendi ürünlerini satmak isteyen site sahiplerinden düşük rakamlara tekabül eden üyelik ücreti ya da ürünlerin listelenmesinin ücreti gibi taleplerde bulunurlar. Ancak diğer maliyetlerin olmamasından elde edilen kar hesaplandığında e-ticaret sitesi sahibi bu ticarette karlıdır.

Ayrıca tedarikçi firmaya satılan ürünün ücretini siz önce müşteriden alıyor olduğunuz için de kardasınızdır. Müşteri sizin sitenizden alışverişini ve size ödemesini yapar, siz de içinden anlaştığınız yüzdeyi düşerek tedarikçi firmaya ödeme yaparsınız. Yani ürünler için önceden ödeme yapmak gibi bir durumunuz yoktur.

Bu şekilde bakıldığında stoksuz e-ticaretin avantajları sermaye gerektirmemesi, kargo ile ilgili bir yükümlülüğün olmaması, depolama gerekliliğinin olmaması, paketleme ile uğraşılmaması, dolayısıyla da daha az eleman çalıştırılabilmesi şeklinde sıralanabilir. E-ticaret siteleri entegrasyon olarak sadece bir tedarikçi ile değil birden fazla firma ile çalışabilirler. Bu da ürün çeşitliliği için büyük bir avantajdır.

Dropshipping yani stoksuz e-ticaretin dezavantajları konusuna da değinecek olursak; müşteri ürünü sizin sitenizden aldığı için ürünle ilgili yaşanacak tüm sorunluluk da size aittir. Tedarikçi firmadan kaynaklı kalitesiz ürün gönderimi, ürünün zamanında teslim edilmemesi, hasarlı ürünün müşteriye ulaşması gibi durumlarda sizin e-ticaret sitenizin imajı zedeleneceğinden çalışacağınız tedarikçi firmaları seçerken referanslarına dikkat etmenizde fayda var.

Leave a Reply