E-Ticaret Sitesi ile İlgili Bilinmesi Gereken SEO Terimleri

E-Ticaret Sitesi ile İlgili Bilinmesi Gereken

SEO Terimleri

E-ticaret siteleri arasındaki rekabet her geçen gün biraz daha artıyor. Bu sebeple de siteler arama motorlarında üst sıralarda yer almak ve ziyaretçi sayılarını artırmak için bir yarış halindeler. Sitelerindeki ziyaretçi trafiğini artırmak isteyen site sahipleri SEO adı verilen Arama Motoru Optimizasyonu çalışması ile profesyonel anlamda destekler alıyorlar. 

Bir e-ticaret sitesinin ziyaretçi trafiğinin artmasında en etkili unsurlar site tasarımının kaliteli olması ve sitede yer alan içeriklerin kaliteli olmasıdır. Ayrıca pazarlamada doğru teknikleri kullanmak, internet reklamlarından aktif olarak faydalanmak da etkilidir. Bütün bunlar site yöneticilerinin yapabileceği şeyler. Ancak arama motorlarında üst sıralarda yer alarak site trafiğini, dolayısıyla da satışları artırmanın en etkili yolu profesyonel SEO yardımı almaktır. SEO uzmanlarından yardım alırken, bu konu hakkında bilgi sahibi olabilmek için bazı SEO terimleri ile ilgili de bilgili olmakta fayda var. 

PageRank Nedir?

Google, web sitelerine sıralama ölçütleri verir. Bu ölçütler bir anlamda Google’daki o sayfanın değeridir. 0 – 10 arasındaki bu ölçütlere PAgeRank denir.

Ranking Nedir?

Arama motorlarındaki sıralamalar sitede kullanılan anahtar kelimelere göre belirlenir. Anahtar kelimeler sayesinde arama motorlarında ziyaretçiler o siteyi bulur. Bir sitenin arama motorlarında anahtar kelimeler aratılarak ziyaretçi çekmesi konusunda ulaştığı sıralamaya Ranking (sıralama) denir. 

Keyword Nedir? 

Bir web sitesine ulaşmak için kullanıcıların arama motorunda aratacağı kelimelerdir. Başka bir deyişle siteler barındırdığı anahtar kelimeler ile arama motorlarından ziyaretçi çeker. 

Page Title Nedir? 

Page Title, sayfa başlığı demektir. Sayfa başlığında o sayfaya ait anahtar kelimenin yer alması ziyaretçilerin arama motorlarına o kelimeyi yazdığında siteyi bulmasını sağlar. 

Backlink Nedir? 

Aynı site içindeki farklı sayfalar ya da farklı web siteleri arasındaki bağlantılara Backlink denir. Site içinde anahtar kelimeler arasında Backlink (bağlantı) yapılması SEO açısından önemlidir. 

Search Engine Friendly Link Nedir? 

Kısaca SEF link olarak bilinir. Bir web sitesinin arama motorlarının aradığı kriterlere ve bağlantı yapısına uygunluk gösterip göstermediğini denetlemesini yapar. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak isteyen sitelerin SEF link oluştururken SEO’ya uygun link yapısı oluşturmaya dikkat etmeleri gerekir. 

Comments are closed.