Bir E-Ticaret Sitesi Müşteriye Neler Sunmalıdır ?

Bir E-Ticaret Sitesi

Müşteriye Neler Sunmalıdır 

Bir E-Ticaret Sitesi Müşteriye Neler Sunmalıdır?

İnternetten alışveriş ülkemizde ve dünya genelinde her geçen gün hacmini artırmakla birlikte, dünya ekonomisine sağladığı katkının yüzdesindeki artış da gözle görülür niteliktedir. E-ticaretin hem müşterilere, hem de e-ticaret sitesi sahiplerine sağladığı pek çok avantaj vardır. Ancak e-ticaret sitesi sahibi olmak ve bu yolla para kazanmak isteyenlerin bilmesi gerekenler de vardır. Her işte olduğu gibi e-ticarette de belirli yazılı ve etik kurallar vardır. Bunlara uyulmaması başarısızlığı getirir. 

  • Eğer bir e-ticaret sitesi sahibi olmak istiyorsanız öncelikle bu sitenin kullanımının kolay olması gerekir. Alışveriş yapma niyetinde olmak isteyen kişi alacağı ürüne odaklanmıştır ve sizin sitenizi çözmekle zaman harcamak istemez. 
  • E-ticaret sitenizin elektronik alışveriş güvenliği ile ilgili kuralları yerine getirmiş olması lazım. Müşteriler size banka kartı bilgilerini emanet ederken güven duymalı. Bu birbirini tanımayan kişilerin ticaretidir. Bu güveni sağlamak da sizin elinizde. Aksi halde işinizi büyütebilmeniz imkansızlaşır. 
  • Sitenizden satın alınan ürünlerin en kısa sürede müşterinin eline ulaşması ile ilgili ağınızı en kaliteli şekilde kurmanız gerekir. Ürün tesliminden doğan gecikmeler müşteri devamlılığınızı zedeler. 
  • Sitenizden alışveriş eden kişiler için sitenizin erişilebilir olması da önemlidir. Çünkü “sanal alışveriş” adı müşteride her zaman bir kuşku uyandırır. Bu yüzden de 7/24 iletişim kuralına uygun bir düzen kurmalısınız. 
  • E-ticaret sitenizde yaşanan teknik sorunların en az olması lazım. Alışveriş etmek üzere olan bir müşteri bu tarz bir sorunla karşılaştığında sitenizden çıkar ve bir daha da gelmez. 
  • Sitenizden yapılacak alışverişlerdeki ödeme seçenekleri çeşitliliği müşteri kitlenizdeki hedefin de genişlemesini sağlar. 
  • İnsanoğlu her zaman ilgiden etkilenir. Bu yüzden müşterilerinizle ilgilenin ve ürün teslimatı sonrasında da onlara elektronik ortamdan ulaşın. Özel günlerinde mutlu edin. Böylece kendinizi de hatırlatmış olursunuz.
  • Sitenizin reklam bütçesini doğru planlayın ve reklam vereceğiniz mecraları doğru seçin. Sattığınız ürünlerle hangi kitlelere ulaşmak istediğinizi belirleyin.
  • Memnun bir müşterinin en etkili reklam olduğunu kesinlikle unutmayın. Verdiğiniz hizmetin kalitesi ancak o hizmeti almış birinin ağzından başkalarına aktarıldığında en büyük getiriyi sağlar. 
Comments are closed.