E-Ticaret Sitelerinde Yer Alması Gereken Hukuki Metinler Nelerdir

E-Ticaret Sitelerinde Yer Alması Gereken

Hukuki Metinler

E-Ticaret Sitelerinde Yer Alması Gereken Hukuki Metinler

Elektronik ticaretin en önemli unsurlarından birisi de alışveriş yapılacak olan müşterilerde güven duygusunun oluşturulabilmesi dir. Sitenin büyük ya da küçük olması önemli olmaksızın güven yaratabilmek adına ne gerekiyorsa yapmak şarttır. Bilindiği üzere kanunlar tarafından tüketici hakları koruma altına alınmıştır. Tüketicilere bu haklarını e-ticaret sitesi yoluyla bir kez daha hatırlatmak güven konusunda bir adım ilerlemeye yardımcı olur. 

Bu kanunlar olası durumlarda hem satıcının, hem de alıcının haklarını koruma altına almak için tasarlanmıştır. Site sahibi ve müşteri arasında gerek duyulan güvenin sağlanabilmesi için bu yazıların e-ticaret sitelerinde yer alması oldukça önemlidir. Bu yazılar sitenin görünen, göze çarpan yerinde olur ve alışveriş yapacak kişinin kolayca görmesi ve okuması sağlanırsa o kişi alışveriş yapacağı siteye daha çok güvenecektir. Bir e-ticaret sitesinde olması gereken yazılar teker teker ele alınırsa; 

Üyelik ve Kullanıcı Sözleşmesi

On-line alışverişlerde alışveriş edecek kişinin o alışverişten doğan hak ve sorumluluklarını bilmesi gerekiyor. Ayrıca satıcının da alışverişte ortaya çıkacak herhangi bir durumda ne gibi sorumluluklar taşıdığı, o hizmet ya da ürünün satışının hangi şartlarda gerçekleşmesi gerektiği gibi detayların yer aldığı üyelik sözleşmeleri sitede yer alan hizmet ya da ürünün satışı, teslim edilme sürecinin nasıl işlemesi gerektiğini, taraflar arasında yaşanacak olan herhangi bir uyuşmazlık da nasıl bir yol izleneceği gibi bilgileri içerir. 

Gizlilik ve Güvenlik Politikası Sözleşmesi

Her web sitesinde olduğu gibi üyelik gerektiren e-ticaret sitelerinde de kullanıcılar üyelik işlemleri sırasında ad- soyad, telefon numarası, adres, e-mail adres gibi özel bilgilerini verirler.
Gizlilik ve Güvenlik Politikası Sözleşmesi,
bu bilgilerin üçüncü kişilerle paylaşılıp paylaşılmayacağına dair kullanıcıya bilgiler verir. 

Mesafeli Satış Sözleşmesi 

E-ticaret sitelerinde alışverişler belli bir mesafeden yapılır. Bu sözleşmeler tamamen güncel kanunlara göre, kanunların her iki tarafa tanıdığı haklara göre hazırlanır. Taraflar arasında sonradan ortaya çıkabilecek hukuki süreçler için

Mesafeli Satış Sözleşmesi
içeriğinin site yöneticileri tarafından ilgili kanunlar takip edilerek belirli aralıklarla güncellenmesi şarttır. Ayrıca yine yöneticiler tarafından mesafeli satış sözleşmesinin en son ne zaman güncellendiği de belirtilmek zorundadır.

Comments are closed.